(continued)
Regional Technological Skills Challenge

April 8, 2016
www.saugeentimes.com
www.kincardinetimes.com

Education

To Comment on this article Click Here

It was another opportunity for Bluewater District School Board secondary students to shine in the skilled trades as the 12th Annual Regional Technological Skills Challenge was held on Friday, April 1, 2016 at Georgian College and a few other select Owen Sound locations.

Approximately 100 students enrolled in technological education courses in Bruce and Grey Counties were involved in the Challenge. Under the meticulous surveillance of experienced local industry judges, students competed in a multitude of diverse categories, ranging from carpentry and welding to culinary and hairstyling.

The following is a list of results from each challenge:

Auto Service Technology 1st – Clayton Wathke, Chesley District Community School

2nd – Ethan Harvey, West Hill Secondary School

3rd – Denver Johnson, John Diefenbaker Senior School

Carpentry – Team of 2

1st – Dillon Reay & Andrew Brillinger, John Diefenbaker Senior School

2nd – Brendan Boers & Christian Caley, St. Mary’s High School

3rd – Damian Walker & Ben Vanderwielen, Chesley District Community School

Culinary Arts 1st – Zachary Smith, Grey Highlands Secondary School
2nd – Elizabeth Bulsink, St. Mary’s High School

3rd – Brayden Pearce, Chesley District Community School

Electrical Wiring

1st – Shiann Booth, Saugeen District Secondary School

2nd – Jared Woods, Saugeen District Secondary School

3rd – McLean Reid, Saugeen District Secondary School

Hairstyling

1St – Ariel Fletcher, West Hill Secondary School

2nd – Olivia Convay, Kincardine District Secondary School

3rd – Lauren Longstreet, Grey Highlands Secondary

School Precision Machining

1st – Evan Kuhl, West Hill Secondary School

2nd – Keaton Rich, Sacred Heart High School

3rd – Coleton Bartlett, John Diefenbaker Senior School

Small Powered Equipment

1st – Declan Mowle, Kincardine District Secondary School

2nd – Lucas Bulsink, St. Mary’s High School

3rd – Sawyer Burneister, John Diefenbaker Senior School

 

Welding

 

1st – Craig Klein, Sacred Heart High School

2nd – Zach Harper, Sacred Heart High School

3rd – Brendan Knights, Grey Highlands Secondary School

Click the orange arrow to read the second column

Twelve Bluewater District School Board students will now move on to compete at the Skills Ontario Qualifying Competition in Barrie on April 16th, 2016. As of now, 22 Bluewater students are Direct Entry Competitors to the Ontario Technological Skills Competition in Waterloo on May 3, 2016.

Last year, three Bluewater students won gold medals at the provincials before advancing to the national event in Saskatoon, where they secured ninth and fourth place finishes along with one gold. In addition to provincial and national recognition, a number of students who previously attended the Regional Technological Skills Challenge were successful in securing apprenticeships with potential employers.


Coordinated by the Ontario Youth Apprenticeship Program (OYAP), this invaluable career related skilled trades event for local students would not be possible without the many community sponsors, volunteers and technology teachers who offer their generous support, knowledge and passion on an ongoing basis.


If you would like to read related or unrelated articles, enter a key word or phrase in the search engine box below to search the Canadian Community News online database

 


Survey  Saugeen Times Read More
Survey Kincardine Read More
Survey  Walkerton News Read More

Click on the ads for more information

 
for world news, books, sports, movies ...

Thursday, April 07, 2016